Bilinmeyene Hasret

Bilinmeyen bir şey var. Uzakta, gözlerin ve kulakların erişimlerinin ötesinde. Sanki bir adım daha atılsa ulaşılacak kadar yakın ama ufuklar kadar da uzak. Gözler birazcık daha güçlü olsa görecekler gibi fakat rüzgar kadar da gözlerden ırak.

Her an o bilinmeyenin etkisini yaşıyor insan. İnsanların gözleriyle bakıyor, kulaklarıyla duyuyor ama bilinmiyor, belki de bilinmek istemiyor. Aslında belki bu kararı verecek bir bilince de sahip değil, sadece güzel ve var. Tercihleri yok ama kendisi var. İnsanı istiyor ve çağırıyor güzelliğine. Kalpleri dolduruyor sadece var oluşuyla. Bir kalbe sığamayacak kadar büyük belki de ama en çok kalpte anlaşılıyor o bilinmeyen. Dokunuşa benziyor tadı, sevgilinin sevdiğine dokunuşu misâli. Öylesine sebepsiz, öylesine vazgeçilmez, öylesine çekici.

Yine de o kadar uzak ki var olmaktan, varlığına hasret yaşıyor insan. Bir zamanlar varmış gibi, boşluğu ve yeri var ama kendisi çekip gitmiş de yerine derin yaralar bırakmış gibi. Bir hatıraya hasret ve bir hayalin acısında yaşıyor insan. Hiç olmamış bir hayalin var olmasını özlüyor, tadı damağında. Oymuşcasına özlüyor insan, görmeyi özleyen âmâ gibi.

Bilmekten korkuyor insan aslında, bu muymuş, bu kadar mıymış deme ihtimaline karşı. Sanki bitecekmiş gibi. Bilindiği an büyüsü bozulurmuş gibi. Değeri kalmazmış gibi. Hareketin ruhunda arıyor insan o bilinmeyeni ya da sükûnetin durgunluğunda. Vazgeçiyor, terkediyor ve kaybediyor inancını zaman zaman ama sonra onsuz yapamıyor yine. Her an, hasretine hasret katıyor. Ne onu aradığı ne de vazgeçtiği zamanlar hasretini azaltmaya katkı sağlıyor. Bir yerden sonra yaşamak yük geliyor insana, inanmak ve aramak imkansız geliyor.

Duyacağına inanarak “Neredesin?” Diye soruyor insan fısıltıyla, çaresizce inanıyor ki o, fısıltının ulaştığı yerden daha uzakta değil. Ben seni bulamıyorum, mâdem gel sen beni bul da bitsin hasret, bitsin çile, bitsin sensizlik…

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s